Our Courses

Course can be sorted by clicking on one of the underlined headers such as code, description, day, etc or by selecting a Courses group 
below and clicking ‘Apply Filter’
Group selection:     Finished Full New 1 day
 Code Description Location Tutor Start Day Time Frequency

15ART02   Chinese Calligraphy    Room 4    Mike Li   03/02/2015  Tue   11:15   Wkly  
 15ART11   Water Colours for Beginners    Room 4    Jeannie Laine   02/02/2015  Mon   1:15   Wkly  
 15EXC01   Bushing Walking    None    Claire Monod   07/02/2015  Sat   0:00   Fort  
 15EXC02   Exercise to Music    Kingfisher Hall    June Hewitt   02/02/2015  Mon   9:30   Wkly  
 15EXC03   Rambling All Over     None    Bill Blackham   11/02/2015  Wed   9:15   2&4  
 15GAM01   Canasta    Room 3    Sonja Van Helmond   06/02/2015  Fri   11:15   Wkly  
 15GAM02   Chess: Beginners and Advanced    Room 4    Klaus Kurfurst   05/02/2015  Thu   1:15   Wkly  
 15HUM02   Big Ideas    Room 3    Bill Puls   04/02/2015  Wed   11:15   Wkly  
 15HUM03   Climate Change    Room 1    David Gibson   06/02/2015  Fri   1:15   Wkly  
 15HUM22   Climbing your Family Tree *    Room 4    Judy Briggs   06/04/2015  Mon   11:15   Wkly  
 15LAN01   Auslan: Signing for the Deaf    Room 2    Marie Hanak   05/02/2015  Thu   1:00   Wkly  
 15LAN02   Chinese Chat Room    None    Keyan Li   03/02/2015  Tue   1:00   Wkly  
 15MUS01   A'Cappella Choir    Room 1    None   05/02/2015  Thu   2:00   None  
 15MUS02   Choir    Uniting Church    Wendy Allinson   05/02/2015  Thu   9:30   Wkly  
 15TEC01   Android Smartphone    Room 3    None   03/02/2015  Tue   11:00   Wkly  
 15TEC02   Android Smartphone Programming   Room 2    None   04/02/2015  Wed   9:00   Wkly  
 15TEC03A   Computers 1    Room 2    None   03/02/2015  Tue   9:00   Wkly  
 15TEC04A   Computers 2    Room 2    Peter Stirling   03/02/2015  Tue   12:30   Wkly  
 15TEC04B   Computers 2    Room 2    None   04/02/2015  Wed   11:00   Wkly  
 15TEC05   Computers Microsoft Outlook    Room 2    Mark Dunn   04/08/2015  Tue   11:15   Wkly  
 15TEC10   Computers: Working with Digital Images 1    Room 2    Jenny Mirabella   13/07/2015  Mon   9:30   Wkly  
 15YOG02   Yoga Chi Gung    Frankston North    Pam West   05/02/2015  Thu   1:00   Wkly  
 16ART03   Creative Writing    Room 3    Test Member   03/02/2015  Mon   9:00   Wkly  
 16ART04   Crochet, Knitting & Other Crafts    Room 4    Brenda Thurgar   05/02/2015  Thu   11:15   None  
 16ART05   Drawing for Artists*    Room 4    Jeannie Laine   04/02/2015  Wed   13:15   Fort  
 16ART06   Drawing for Pleasure    Room 4    Suren Sorenson   06/02/2015  Fri   9:30   1&3  
 16ART07   Literature & Film Study    Room 3    Margaret Mace   05/02/2015  Thu   9:30   Wkly  
 16ART08   Mandala Painting    Room 4    Lin Boyce   04/02/2015  Wed   9:30   Wkly  
 16ART09   Master Oil Painting    Room 4    Suren Sorenson   13/02/2015  Fri   9:30   2and4  
 16ART10   Oil Painting Beginners & Advanced   Room 4    Jeannie Laine   06/02/2015  Fri   1:15   Wkly  
 16ART12   Water Colours for Advanced    Room 4    Jeannie Laine   04/02/2015  Wed   1:15   Wkly  
 16ART13   Workshopping Novels and Short Stories    Room 2    Joanne Mujic   06/02/2015  Fri   1:15   Wkly  
 16ART14   Water Colours for Beginners* & Advanced    Room 4    Jeannie Laine   06/07/2015  Mon   1:15   Fort  
 16EXC03  Stretching Excercises (4 weeks)    Room 4    June Hewitt   03/09/2015  Thu   1:15   Wkly  
 16EXC04A   Swimming    None    None   02/02/2015  Mon   9:30   Wkly  
 16EXC04B   Swimming    None    None   04/02/2015  Wed   2:30   Wkly  
 16EXC05   Tai Chi    Frankston North    Zandra Daniels   03/02/2015  Tue   9:30   Wkly  
 16GAM05   Mahjong Beginners (Western Game)    Room 3    Marian Elliott   02/02/2015  Mon   1:15   Wkly  
 16GAM06   Mahjong Advanced* (Fortnightly)    Room 4    Marian Elliott   04/02/2015  Wed   1:15   Fort  
 16HUM01   A Cocktail of Knowledge    Room 1    Ross McLennan   06/02/2015  Fri   9:00   Wkly  
 16HUM03   Cryptic Crosswords    Room 3    Iris Dale   04/02/2015  Wed   9:30   Wkly  
 16HUM04   Current Affairs*    Room 3    Ian Browne   06/02/2015  Fri   9:30   Fort  
 16HUM05   History: Egypy's Old Kingdom    Room 3    Murray Adamthwaite   06/02/2015  Fri   1:15   Wkly  
 16HUM06   History: Greek Mythology *    Room 1    Georgina Limnios   02/02/2015  Mon   11:15   Fort  
 16HUM07   Climate Change    Room 1    David Gibson   06/02/2015  Fri   1:15   Wkly  
 16HUM08   Science of Physics fm Greeks to Einstein    Room 3    Murray Adamthwaite   06/02/2015  Fri   2:45   Wkly  
 16HUM09   Topics* (Fortnightly)    Room 1    Sue Ansell   02/02/2015  Mon   11:15   Fort  
 16HUM10   Science History    Room 3    Ross McLennan   03/02/2015  Tue   1:15   Wkly  
 16HUM11   Revolutions*    Room 3    Tony Raphael   06/02/2015  Fri   9:30   Fort  
 16HUM19   The Universe    Room 1    Ross McLennan   02/02/2015  Mon   9:30   Wkly  
 16HUM21   Women and History* (Fortnightly)   Room 4    Andrea McCall   02/02/2015  Mon   11:15   Fort  
 16LAN03A   French 1 for Beginners    Room 1    Lolita Sandrazie   04/02/2015  Wed   1:15   Wkly  
 16LAN03B   French for Beginners    Room 1    Annick Descoubes   04/02/2015  Mon   11:15   Wkly  
 16LAN04   French for Beginners 11    Room 1    Lolita Sandrazie   04/02/2015  Wed   2:45   Wkly  
 16LAN05   French 2 Intermediate    Room 4    Birgit Huss   03/02/2015  Tue   1:15   Wkly  
 16LAN06   French Conversation    Room 3    Lolita Sandrazie   03/02/2015  Tue   2:45   Wkly  
 16LAN07   French for Travellers (4 weeks)    Room 4    Andrea McCall   07/07/2015  Tue   9:00   Wkly  
 16LAN08   German Beginners    Room 1    Heidi Schliephake   05/02/2015  Thu   11:15   Wkly  
 16LAN09   German Beginners Plus    Room 1    Henry Koberle   05/02/2015  Thu   9:30   Wkly  
 16LAN10   German Intermediate    Room 3    Peter Weber   05/02/2015  Thu   11:15   Wkly  
 16LAN11   German Conversation    Room 1    Heinz Tiemoreit   05/02/2015  Thu   1:15   Wkly  
 16LAN12   Italian 1 Beginners    Room 1    Maureen Mirabella   03/02/2015  Tue   2:45   Wkly  
 16LAN13   Italian 1 Beginners Plus    Room 1    Maureen Mirabella   03/02/2015  Tue   11:15   Wkly  
 16LAN14   Italian 2 Intermediate    Room 1    Maureen Mirabella   03/02/2015  Tue   9:30   Wkly  
 16LAN15   Italian Conversation    Room 1    Giuliano Carboni   04/02/2015  Wed   9:30   Wkly  
 16LAN16   Spanish Beginners    Room 1    Susana Jeffery   06/02/2015  Fri   11:15   Wkly  
 16LAN17   Spanish Advanced *    Room 2    Henry Koberle   05/02/2015  Thu   11:15   Fort  
 16MUS01   A'Cappella Choir    Room 1    Joanne Mujic   05/02/2015  Thu   2:45   Wkly  
 16MUS03  Exercise to Music    Kingfisher Hall    June Hewitt   05/10/2015  Mon   9:30   Wkly  
 16MUS04   Music Learning Guiter    Room 2    Jess Frederiksen   07/07/2015  Tue   1:15   Wkly  
 16MUS05   The Singers and The Song    Room 3    Peter Wright   02/02/2015  Mon   11:15   Wkly  
 16MUS06   The World of Classic Jazz    Room 3    Peter Wright   02/02/2015  Mon   9:30   Wkly  
 16MUS07   Opera Appreciation    Room 1    Glenys Tenison-Woods   02/02/2015  Mon   1:15   Fort  
 16TEC06   Introduction to Apple iPad    Room 2    Peter Stebbins   01/07/2015  Wed   1:15   Wkly  
 16TEC07   MS Word    Room 2    Jenny Love   10/07/2015  Fri   11:15   Wkly  
 16TEC08  Photobooks    Room 2    Jenny Love   25/09/2015  Fri   0:00   Wkly  
 16TEC09  Photostory    Room 2    Peter Stirling   15/09/2015  Tue   12:00   Wkly  
 16TEC12   GAPPS Chat Room    Room 2    Sue Ansell   02/02/2015  Mon   1:15   Wkly  
 16TEC13   Digital Photography    None    None   02/02/2015  Mon   0:00   Wkly  
 16YOG01   Yoga: Hatha    Room 4    Elisa Goldenberg   03/02/2015  Tue   9:30   Wkly  
 16YOG03A   Yoga    Room 4    Sarah Sim   04/02/2015  Wed   11:15   Wkly  
 16YOG03B   Yoga    Room 4    Gill Gordon   05/02/2015  Thu   9:30   Wkly